Ατομικά Πρωταθλήματα Μαθητών-Μαθητριών 2019 – τελική φάση, Περιστέρι Αθήνα 20-22 Απριλίου

Σχολιάστε

 

Στο Εκθεσιακό Κέντρο Περιστερίου στην Αθήνα πραγματοποιήθηκε η τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μαθητών-Μαθητριών από τις 20 έως τις 22 Απριλίου 2019.

Συμμετείχαν στην τελική φάση 5 μαθήτριες και μαθητές από τα σχολεία των Ανωγείων (Δημοτικό και Λύκειο) όλοι σκακιστές και σκακίστριες του ΣΟ Ανωγείων και του ΑΠΣ Ιδαίοι Ανωγείων (Νταγιαντά Μαρία, Σφυρή Αλεξάνδρα, Σαλούστρου Δέσποινα, Μιρζάκ Βαλέρια και Χαιρέτης Γιώργος), ενώ συμμετείχε κι άλλη μια σκακίστρια του ΣΟ Ανωγείων, η οποία είναι μαθήτρια του 3ου Γυμνασίου Χανίων (Χατζηπαναγιώτου Ασημένια). Όλα αυτά τα παιδιά είχαν λάβει μέρος σε δύο προκριματικούς πιο πριν (Ανατολικής Κρήτης, Δυτικής Κρήτης και Παγκρήτια τελικά) μέσα από τους οποίους είχαν πάρει την πρόκριση για τα Πανελλήνια τελικά.

Συνολικά στους τελικούς συμμετείχαν πάνω από 1200 μαθήτριες και μαθητές από όλη την Ελλάδα.

Τα παιδιά ευχαριστήθηκαν την εκδρομή στην Αθήνα, κατά την οποία περάσαμε όμορφα, είδαμε από κοντά αρκετούς φίλους και όσοι αγωνίστηκαν ευχαριστήθηκαν επίσης και το σκάκι τους.

Παίχθηκαν 9 γύροι σε δύο ημέρες στο ατομικό πρωτάθλημα (χρόνος σκέψης 15 λεπτά με προστιθέμενο χρόνο 10 δευτερόλεπτα ανά κίνηση – επρόκειτο για γρήγορο σκάκι  (rapid chess)).

Από άποψη αποτελεσμάτων είχαμε αρκετά σημαντικά πράγματα:

  • 2η στα κορίτσια της Γ Γυμνασίου (δευτεραθλήτρια Ελλάδας) και ασημένιο μετάλλιο η Ασημένια Χατζηπαναγιώτου (η οποία ήταν και 10η γενικής κατάταξης, επίσης σημαντικό επίτευγμα), του ΣΟ Ανωγείων (3ο Γυμνάσιο Χανίων)

  • 6η στα κορίτσια του Λυκείου η Δέσποινα Σαλούστρου (29η θέση γενικής) του ΣΟ Ανωγείων (Λύκειο Ανωγείων)

  • 7η στα κορίτσια του Λυκείου η Βαλέρια Μιρζάκ (30η θέση γενικής) του ΣΟ Ανωγείων (Λύκειο Ανωγείων)

  • 18ος γενικής κατάταξης στο Λύκειο ο Γιώργος Χαιρέτης του ΣΟ Ανωγείων (Λύκειο Ανωγείων)

  • 13η στα κορίτσια (78η γενικής) της Ε Δημοτικού η Μαρία Νταγιαντά του ΣΟ Ανωγείων (Δημοτικό σχολείο Ανωγείων) και

  • 30η στα κορίτσια (126η γενικής) της ΣΤ Δημοτικού η Αλεξάνδρα Σφυρή του ΑΠΣ Ιδαίοι Ανωγείων (Δημοτικό σχολείο Ανωγείων).

Πολλά πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τον αγώνα τους και τα αποτελέσματα τους.

Την αποστολή στην Αθήνα συνόδευσαν ο Γιάννης Χαιρέτης και ο Δημήτρης Νταγιαντάς (οι οποίοι ήταν ουσιαστικά το προπονητικό μας team, ο δε Γιάννης ως γνώστης πλέον της Αθήνας αφού σπουδάζει εκεί ήταν καθοριστικός στην διευκόλυνση των μετακινήσεων μας), η Ολυμπία Σφυρή, η Τζούλια Νταγιαντά και η Βάλια Μπαγκέρη ως φωτορεπόρτερς (είναι υπεύθυνες για τις φωτογραφίες του άρθρου, εκτός από αυτές των παιδιών μπροστά στις σκακιέρες που είναι της Νίκης Ρίγα) και ο Μανόλης Νταγιαντάς (μάλλον για βόλτα πήγα εγώ, και για να μην πει κανείς ότι δεν έκανα τίποτα, έγραψα αυτό το κείμενο). Το παρόν στους αγώνες έδωσε και ο σκακιστής του ΣΟ Ανωγείων Νίκος Σαρακενίδης (κάτοικος Αθηνών – για την ώρα τουλάχιστον…), αλλά και άλλοι φίλοι.

Ελπίζουμε ότι του χρόνου η αποστολή θα πάει ξανά με περισσότερα ακόμα παιδιά!

 

ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΤΕΛΙΚΑ 2019

Σχολιάστε

Ολοκληρώθηκαν σήμερα στο ξενοδοχείο Apollonia στην Αμμουδάρα οι τελικοί σχολικοί σκακιστικοί αγώνες της Κρήτης.

Έλαβαν μέρος 10 Ανωγειανοί σκακιστές και σκακίστριες οι οποίοι είχαν προκριθεί από τα σχολικά της Ανατολικής Κρήτης.

Πέντε από αυτά τα παιδιά κατάφεραν να κατακτήσουν μετάλλια και ταυτόχρονά και τις προκρίσεις για τους τελικούς των Πανελλήνιων σχολικών πρωταθλημάτων που θα γίνουν στην Αθήνα στις 20 και 21 Απριλίου.

Αναλυτικά οι 5 προκρίσεις για τα Πανελλήνια τελικά είναι οι εξής:

  1. Νταγιαντά Μαρία Εμμ. 2η θέση και ασημένιο μετάλλιο στην Ε’ Δημοτικού
  2. Σφυρή Αλεξάνδρα 3η θέση (ισοβαθμία) και χάλκινο μετάλλιο στην ΣΤ’ Δημοτικού
  3. Μιρζάκ Βαλέρια 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο στο Λύκειο
  4. Σαλούστρου Δέσποινα 3η θέση (ισοβαθμία) και χάλκινο μετάλλιο στο Λύκειο
  5. Χαιρέτης Γιώργος 3η θέση (ισοβαθμία) και χάλκινο μετάλλιο στο Λύκειο

Στους παγκρήτιους τελικούς αγωνίστηκαν επίσης και οι: Μπαγκέρης Αλέξανδρος, Νταγιαντάς Αλέξανδρος, Νταγιαντά Μαρία Γεωργ., Κονιός Γεώργιος και Κεφαλογιάννης Νεκτάριος.

Επίσης δεν μπορούμε να μην αναφέρουμε και την πρόκριση ενός δικού μας παιδιού, της Ασημένιας Χατζηπαναγιώτου η οποία κατέκτησε και το χάλκινο μετάλλιο στην Γ Γυμνασίου.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!

Καλή επιτυχία στα Πανελλήνια σχολικά!

Ευχαριστούμε την Ολυμπία Σφυρή και τον Γιώργη Νταγιαντά για τις φωτογραφίες!

 

ΑΠΣ ΙΔΑΙΟΙ ΑΝΩΓΕΙΩΝ – ΣΟ ΑΝΩΓΕΙΩΝ 0-4 για το κύπελλο

Σχολιάστε

Για πρώτη φορά στην ιστορία σε οποιοδήποτε άθλημα, συναντήθηκαν σε επίσημο νοκ άουτ αγώνα μέσα στα Ανώγεια δύο ομάδες των Ανωγείων!

Η κλήρωση έφερε αντιπάλους τις δύο ομάδες μας στον προκριματικό γύρο του κυπέλλου Κρήτης.

8 κορίτσια κάτω των 16 ετών αντιπροσώπευσαν τις δύο ομάδες σε αυτή την αναμέτρηση.

Ο ΣΟ Ανωγείων επικράτησε με 4-0 και συνεχίζει στο κύπελλο, αν και το αποτέλεσμα ήταν δευτερεύον σε μια τέτοια συνάντηση.

35 παιδιά αγωνίστηκαν στο Προπονητικό Πρωτάθλημα των παιδικών τμημάτων των συλλόγων μας.

Σχολιάστε

Ολοκληρώθηκε την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2017 το Προπονητικό Πρωτάθλημα των παιδικών τμημάτων των συλλόγων μας (Γ’ Αγωνιστικό και προ-αγωνιστικό τμήμα) με 35 παιδιά, όλα κάτω των 12 ετών να παίρνουν μέρος και να αγωνίζονται σε ένα Ελβετικό τουρνουά 5 γύρων (κανονικού χρόνου). Για τα περισσότερα από αυτά ήταν η πρώτη φορά που έπαιξαν σε αγωνιστικές συνθήκες.
Πέρα από τα αποτελέσματα, το πλέον σημαντικό είναι η συμμετοχή. Αυτή τη στιγμή ο χώρος που στεγάζει τα δύο σωματεία των Ανωγείων (Σκακιστικό Όμιλο Ανωγείων & Αθλητικό-Πολιτιστικό Σύλλογο ΙΔΑΙΟΙ Ανωγείων) έχει γίνει ένα στέκι σκέψης, δημιουργίας, συλλογικής προσπάθειας και κοινωνικής συνδιαλλαγής για περισσότερα από 50 νέα παιδιά του τόπου μας (χώρια τους ενήλικες που για μας είναι εξίσου σημαντική και η δική τους παρουσία). Η όρεξη και η δίψα αυτών των παιδιών για διεξόδους μας δίνει δύναμη να συνεχίσουμε και η συνεχώς αυξανόμενη παρουσία τους οδήγησε στην δημιουργία του νέου σωματείου το οποίο φιλοδοξεί να επεκτείνει και άλλο τις δράσεις των συλλόγων μας.
Ο χώρος μας παραμένει φυσικά πάντα ανοιχτός για όλους, ενώ η συμμετοχή στις προπονήσεις μας είναι πάντα ΔΩΡΕΑΝ.
Πριν περάσουμε στο αγωνιστικό κομμάτι και στα αποτελέσματα, μια αναφορά στο βραβείο «ευ αγωνίζεσθαι» είναι απαραίτητη. Το βραβείο Fair Play λοιπόν, πάει στον Γιάννη Σπιθούρη, ο οποίος μόνος του, στον 3ο γύρο ανέφερε στον διαιτητή ότι έκανε αντικανονική κίνηση με την οποία μάλιστα έχανε την παρτίδα. Συγχαρητήρια στον μικρό Γιάννη. Αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο θέλουμε να μάθουν τα παιδιά μας να δίνουν τις μάχες τους και να ευχαριστιούνται το παιχνίδι τους.


Στο αγωνιστικό κομμάτι το τουρνουά κατέκτησε η Μαρία Νταγιαντά του Εμμανουήλ με 5/5. Η Μαρία ήταν 1η γενικής κατάταξης και 1η στα κορίτσια, παίρνοντας το χρυσό μετάλλιο. Την 2η θέση στα κορίτσια (6η γενικής κατάταξης) και το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Μαρία Νταγιαντά του Γεωργίου με 4/5, ενώ την 3η θέση στα κορίτσια (8η γενικής) και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Στέφη Ξυλούρη με 3/5. Ισόβαθμες στην 3η θέση των κοριτσιών και οι Μαρία Ξυλούρη, Δανάη Πολύζου, Αλεξάνδρα Σφυρή και Ιωάννα Φαρατζή με 3/5 επίσης οι οποίες χάνουν το μετάλλιο στις λεπτομέρειες των κριτηρίων άρσης ισοβαθμίας.
Στα αγόρια, 1ος νικητής (και 2ος γενικής κατάταξης) ο Μάνος Σαλούστρος με 4/5 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ενώ την 2η θέση (3ος γενικής) και το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Φασουλάς με 4/5 επίσης. Την 3η θέση (4ος γενικής) και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Νεκτάριος Κεφαλογιάννης με 4/5 και αυτός, ενώ με το ίδιο σκορ τερμάτισαν και οι: Κριτόλαος Τζαγκαράκης και Γιάννης Φασουλάς, καθώς στα αγόρια τα μετάλλια όλα κρίθηκαν στα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας, αφού και τα 5 αυτά παιδιά τερμάτισαν ισόβαθμοι με 4/5.

Η προσπάθεια και η συμμετοχή όλων ήταν αυτό που πραγματικά αξίζει! Η παρουσία αυτών των παιδιών και ο τρόπος με τον οποίο λειτουργούν μέσα στον σύλλογο εξασφαλίζει ότι μας περιμένουν ακόμα καλύτερες μέρες από όλες τις απόψεις!
Βαθμολογία και αποτελέσματα ανά γύρο ΕΔΩ.

4ο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Ράπιντ, Ανώγεια 17 Δεκεμβρίου 2017

Σχολιάστε


Την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε στα Ανώγεια το 4ο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Ράπιντ για το 2017, με διοργανωτές τον Σκακιστικό Όμιλο Ανωγείων, τον Αθλητικό-Πολιτιστικό Σύλλογο ΙΔΑΙΟ Ανωγείων, τον Ο.Α.Α. Ηράκλειο και την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κρήτης και συνδιοργανωτή τον Δήμο Ανωγείων.
Συμμετείχαν 29 σκακιστές και σκακίστριες, μεγάλος αριθμός εκ των οποίων φιλοξενήθηκε από το Σάββατο στον χώρο του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας.


Το τουρνουά είχε μεγάλο ενδιαφέρον και ανατροπές, ιδιαίτερα στου τελευταίους γύρους, όπου η 1η θέση άλλαξε χέρια 3 φορές, για να κατακτήσει τελικά το τουρνουά ο Κώστας Αναγνωστόπουλος του Ο.Α.Α.Ηράκλειο με 6/7 σε ισοβαθμία με τον 2ο – μετά τα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας – Μάριο Αγγελέτο του ΣΟ Λέων Κάντια, ενώ την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Κώστας Κλώκας του Ο.Α.Α.Ηράκλειο με 5/7, ισόβαθμος με τον 4ο γενικής κατάταξης και 1ο κάτω των 12 Ανδρέα Σηφογιαννάκη του ΟΑ Χανίων.
Στην κατηγορία κάτω των 12 όπως ήδη είπαμε 1ος ήρθε με 5/7 ο Ανδρέας Σηφογιαννάκης του Ομίλου Αντισφαίρισης Χανίων, με 2ο τον Μιχάλη Χριστοδουλάκη του ΟΑ Χανίων επίσης με 4,5/7 , ενώ την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Θανάσης Μαυρίδης, επίσης του ΟΑΧ, με 4/7.

Αναλυτικά η Βαθμολογία & τα αποτελέσματα ανά γύρο ΕΔΩ

 

5ο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΩΓΕΙΩΝ

Σχολιάστε

Ξεκινάει την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου το 5ο Σκακιστικό Πρωτάθλημα Ανωγείων στο οποίο θα πάρουν μέρος σκακιστές και σκακίστριες από τα δύο σωματεία των Ανωγείων, τον Σκακιστικό Όμιλο Ανωγείων και τον Αθλητικό-Πολιτιστικό Σύλλογο «Ιδαίοι». Έπειτα από κοινή, ομόφωνη απόφαση των δύο συλλόγων, το πρωτάθλημα θα είναι αφιερωμένο στην μνήμη του Νίκου Κονιού, ενός από τους πρωτεργάτες των σκακιστικών πραγμάτων στα Ανώγεια, ο οποίος μας άφησε πρόσφατα.
Η τελετή έναρξης θα γίνει την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου στις 18:00 στο κοινό εντευκτήριο των δύο συλλόγων και αμέσως μετά θα ακολουθήσει ο 1ος γύρος. Το τουρνουά θα είναι Ελβετικό 7 γύρων και το πρόγραμμα θα έχει ως εξής:
Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 1ος γύρος
Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2ος γύρος
Κυριακή 5 Νοεμβρίου 3ος γύρος
Κυριακή 12 Νοεμβρίου 4ος γύρος
Κυριακή 19 Νοεμβρίου 5ος γύρος
Κυριακή 26 Νοεμβρίου 6ος γύρος και
Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 7ος γύρος και τελετή λήξης – απονομές.
Όλοι οι γύροι θα ξεκινούν στις 18:30 εκτός από τον τελευταίο που θα ξεκινήσει στις 17:00.
Στο 5ο Σκακιστικό Πρωτάθλημα Ανωγείων θα λάβουν μέρος 29 σκακιστές και σκακίστριες από τους δύο συλλόγους. Δυστυχώς από το φετινό πρωτάθλημα απουσιάζουν οι 3 πρώτοι σε αξιολόγηση σκακιστές του Σκακιστικού Ομίλου Ανωγείων, οι δύο από τους οποίους ήταν και οι δύο τελευταίοι χρονικά πρωταθλητές Ανωγείων – ο Γιάννης Χαιρέτης το 2015 και ο Γιάννης Μαρής το 2016).
Η κλήρωση του πρώτου γύρου έχει ήδη πραγματοποιηθεί και τα ζευγάρια θα είναι τα εξής:
1. ΣΑΛΟΥΣΤΡΟΣ ΚΩΣΤΑΣ – ΝΤΑΓΙΑΝΤΑΣ ΜΑΝΟΛΗΣ
2. ΜΕΜΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – ΣΦΥΡΗ ΟΛΥΜΠΙΑ
3. ΚΟΝΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ – ΝΤΑΓΙΑΝΤΑΣ ΓΙΩΡΓΗΣ
4. ΧΑΙΡΕΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ – ΝΤΑΓΙΑΝΤΑ ΜΑΡΙΑ
5. ΔΡΑΜΟΥΝΤΑΝΗ ΑΡΓΥΡΩ – ΝΤΑΓΙΑΝΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
6. ΚΑΛΛΕΡΓΗΣ ΓΙΩΡΓΗΣ – ΦΑΡΑΤΖΗ ΙΩΑΝΝΑ
7. ΦΑΣΟΥΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ – ΜΑΝΟΥΡΑ ΜΑΡΙΑ
8. ΦΑΣΟΥΛΑΣ ΜΑΝΟΛΗΣ – ΦΑΣΟΥΛΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
9. ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ – ΜΕΜΟΥ ΒΑΓΓΕΛΙΩ
10. ΣΑΛΟΥΣΤΡΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ – ΚΟΝΤΟΚΑΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
11. ΠΟΛΥΖΟΥ ΔΑΝΑΗ – ΚΑΚΑΖΙΑΝΗ ΤΖΟΥΛΙΑ
12. ΜΙΡΖΑΚ ΒΑΛΕΡΙΑ – ΣΚΟΥΛΑ ΜΑΡΙΝΑ
13. ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΚΡΙΤΟΛΑΟΣ – ΚΟΝΙΟΣ ΧΑΡΗΣ
14. ΔΡΑΜΟΥΝΤΑΝΗ ΛΕΥΚΗ – ΞΥΛΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ
Ενώ bye έχει η ΞΥΛΟΥΡΗ ΣΤΕΦΑΝΙΑ.

Kατακτήσεις ως τώρα του πρωταθλήματος Ανωγείων:

2013: ΜΑΝΟΛΗΣ ΝΤΑΓΙΑΝΤΑΣ

2014: ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΗΣ

2015: ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΙΡΕΤΗΣ

2016: ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΗΣ

Ευχαριστούμε πολύ τον συνδιοργανωτή Δήμο Ανωγείων, καθώς και τους χορηγούς της διοργάνωσης που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα μας και βοήθησαν την προσπάθεια μας, συμβάλλοντας σημαντικά ώστε αυτός ο χώρος συλλογικής προσπάθειας, αγωνιστικής δράσης, σκέψης και έκφρασης που τόσα παιδιά του τόπου μας έχουν –
και τα έχει – αγκαλιάσει να συνεχίσει να υπάρχει!

Αποτελέσματα – Κληρώσεις – Βαθμολογία ΕΔΩ